Poďte s nama na fašank

„Poďte s nama do fašankového průvodu. Vyzýváme spolky, jednotlivce, rodiče s dětmi a muzikanty. Sejdeme sa o osmi ráno v maskách v sobotu 5.3.2011 v šatně tělocvičny na dolní škole.“

Nivnický fašank se po roce 1989 několik let neslavil. Až v roce 1993 přerušenou tradici obnovila Nivnička a v nepřerušeném sledu ji drží dodnes. Zpočátku se do udržování této tradice nikdo nehrnul a chodili jen členové dospělého souboru.

V roce 1997 se začaly zapojovat do obchůzky děti z dětských odnoží Nivničky, což na celém Slovácku v tehdejší době nemělo obdoby a v Nivnici se v této souvislosti ozvaly i nesouhlasné hlasy. Jenže vedení Nivničky bylo jasné, že Nivnice na konci druhého tisíciletí už není v takové folklorní kondici jako před čtyřiceti či padesáti lety, kdy se udržování zvyků děti mohly učit prostým odezíráním od svých rodičů a prarodičů. Tato linie se zpřetrhala. Nyní tedy šlo o to předat tento zvyk nejmladši generaci, aby tradice žila i v budoucnosti Nivnice. Jediný způsob, jak toho dosáhnout jsme viděli v tom, aby si děti zvyk samy na vlastní bolavé nožky ohmataly a vychovaly se k tomu, že chodit po fašanku je nejen zábavné, ale že se to i patří.

Cítili jsme však, že nejlepší by bylo, kdyby šli s námi fašankovým průvodem přímo rodiče těchto dětí, protože kdo jiný než otec či matka by měl svému synovi či dceři jít příkladem. Šlo to pomalu, zdlouhavě, ale tak to už u přirozených věcí na světě je. Až teprve kolem roku 2005 se podařilo zatáhnout do fašankové obchůzky i rodiče dětí z Nivničky a rok od roku jich v průvodu postupně přibývá až dodnes. O fašanku 2006 vyslyšely naše nabídky ke společné obchůzce i dva nivnické spolky – turisté a vodáci a od oné obchůzky s Nivničkou vyráží už pravidelně. Přáli bychom si, aby se zapojili i další Nivničané či spolky, ale už jsme pochopili, že to bude asi trvat zase několik let, než se to snad podaří. V roce 2010 prošlo Nivnicí ve fašankovém průvodu asi čtyřicet pět dospělých a o něco více dětí.

Nebylo jednoduché toto jemné předivo mezilidských vztahů vytvořit a dostat tolik dospělých do obchůzky. Proto nás mrzelo, že k nám začali v lednu chodit zprávy od členů různých spolků v Nivnici, že letos děcka chodit nebudú, protože se organizuje obecní fašank s jinými spolky. Zdálo se nám, že tato dlouholetá snaha obnovit tradici přijde vniveč. I z tohoto důvodu chápeme negativní vyjádření jednoho z rodičů v pokecu zde na webu.

Až právě na konto tohoto vyjádření jsme vlastně dnes ráno byli pozváni na dnešní jednání kulturní komise. S vedoucím Nivničky si vysvětlení vzniklé situace přišli poslechnout i zástupci Nivničky, Malé nivničky, Malučké nivničky a TOM Nivnice.

Bylo nám řečeno, že došlo k informačnímu šumu, že nikdo nikdy nikomu neřekl, že děcka už chodit nebudú a vzhledem k tomu, že žádný z dalších oslovených spolků neprojevil zájem na fašankovou obchůzku po Nivnici vyrazit, tak budú rádi, že nakonec budeme chodit aspoň my.

Takže lidi, Nivnička, Turisťák a Vodáci vás volajú stejně jak každý rok:

„Poďte s nama do fašankového průvodu. Vyzýváme spolky, jednotlivce, rodiče s dětmi a muzikanty. Sejdeme sa o osmi ráno v maskách v sobotu 5.3.2011 v šatně tělocvičny na dolní škole.“

● Nivnička a TOM Nivnice ●

Jedna odpověď na “Poďte s nama na fašank”

  1. Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat zda byste mi mohli poskytnout text Vaší fašankové písničky.Moc se mi líbí je to rytmické a zpěvné(jediné co jsem pochytila je HOP-ŠUP-DUP).Jsem z Jihu Moravy a u nás je velmi rozšířená píseň Fašanku.fašanku a byli bychom rádi kdybysme znali i další texty.Kdyby Vám nevadilo rádi bysme si půjčili Váš text.Budu ráda za kladnou odpověd Hrdličková.

Napsat komentář